Bizi Tanıyın

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Saygıdeğer Veliler

Çocuklarımız, hiç şüphesiz, en değerli varlıklarımız. Onlar; mutluluk kaynağımız, geleceğimizin güvencesi…

Onların iyi yetişmeleri, hem kendi gelecekleri hem de ülkemizin geleceği bakımından büyük önem taşımaktadır.

“İyi yetişmiş olmak”; hayatta “başarılı” ve “mutlu” olmak için gerekli özellik ve becerilere sahip olmak demektir.

Bu, bir taraftan bilgiye ve bilgiyi kullanma yeteneğine sahip olmayı; diğer taraftan sevgi, saygı, özgüven, özsaygı, iletişim, empati, sosyalleşme, vizyon, karar verme, farkındalık, girişimcilik gibi duygu, özellik ve becerilere sahip olmayı gerektirmektedir.

Kendisini yeterince “değerli“ ve “yeterli“ hissetmeyen insanların başarılı ve mutlu olmaları mümkün olamamaktadır.

Bu nedenle eğitim uygulamalarının ana amacı, çocukların “değerlilik“ ve “yeterlilik“ duygularını geliştirmek olmalıdır.

“Başarı“ ve “mutluluk“, biri uğruna diğeri feda edilebilecek şeyler değildir. Gerçek başarı, “başarı ve mutluluğu“ birlikte gerçekleştirebilmektir.

Bunu başarmak mümkündür. Yeter ki, başarıyı ve mutluluğu sağlayan özellik ve becerileri dengeli geliştirelim.

İşte 251 BİN DEV ÖĞRENCİ PROJESİ, bu amaçla başlatılmıştır.

Adını ilimizdeki öğrenci sayısından alan bu projeyle, öğrencilerimizin hem okul hayatlarında, hem de yaşamları boyunca daha mutlu ve daha başarılı olmalarına katkı sağlayacak kazanımlar elde etmeleri hedeflenmektedir.

Gönüllük esasına dayalı projede öğrenciler, birbirleriyle ve Vali, İl Milli Eğitim Müdürü, Kaymakamlar, Milli Eğitim ve Okul Yöneticileri, Öğretmenler ve Velilerimizle “ Proje Arkadaşlığı ” konsepti içinde gerçekleştirecekleri faaliyetler ve meydana getirecekleri eserlerle yaşamları boyu gurur duyacakları başarı hikâyeleri oluşturacaklardır.

Çocuklarımız bu süreçte, ilimize dev öğrenci eserleri kazandıracak, başta tanıtım olmak üzere İlimizin her alanda ileri gitmesine katkı sağlayacak, sosyal ve kültürel yaşamımıza zenginlik katacaklar. Bütün bunları yaparken kendi kişisel gelişimleri bakımından da önemli olan özgüven, özsaygı, sevgi, saygı, iletişim, sosyalleşme, demokrasi kültürü, farkındalık, girişimcilik vb. duygu, özellik ve becerilerini geliştireceklerdir.

Bu yaşlarda bütün bunları başaranların ileriki yaşlarında çok daha büyük işler başarabileceklerini tahmin etmek zor değildir.

Projenin bir amacı da okuma alışkanlığını geliştirmektir. Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda okuma alışkanlığımızın yetersiz olduğu görülmektedir. Çocuklarımızda bilgi eksikliğine ve hayal gücü yetersizliğine yol açan bu durum, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir sorundur. Bundan dolayı Projede kitap sevgisi ve okuma alışkanlığının geliştirilmesi konusuna özel bir önem verilmiştir.

Öğrencilerimizin bütün bunları başarabileceklerinden hiç kuşkumuz yok. Yeter ki proje arkadaşları olarak onları doğru yönde ve doğru yöntemlerle yüreklendirelim.

Unutmayalım ki; her insan düşündüğünden daha fazla potansiyele sahiptir. Bu, çocuklarımız için de geçerlidir. Eğitimin bir amacı da, bu potansiyelin fark edilmesini sağlamak olmalıdır.

Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere 251 Bin Dev Öğrenci Projesi özünde bir “eğitim”, “başarı”, “hoşgörü”, “sevgi”, “mutluluk” ve “demokrasi” projesidir.

Bu projenin kahramanları öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz olacaktır. Bizler ise onlarla proje arkadaşı olmanın mutluluk ve bahtiyarlığını yaşayacağız.

Unutmayalım ki; “Geleceği tahmin etmenin en garanti yolu, onu bizzat hazırlamaktır.”

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve velilerimizi tebrik eder, mutluluk ve başarılarla dolu bir proje arkadaşlığı dilerim.

SİZİ SEVİYORUZ!

Halil İbrahim DAŞÖZ
Manisa Valisi